TOPRAKSIZ ÇİLEK TOPRAKSIZ ÇİLEK ÜRETİMİ FAYDALARI

Topraksız tarımın artışa geçtiği günümüzde, birçok sebze ve meyve yetiştiriciliğinde yararlanılan yöntemler de öne çıkmaktadır. Akdeniz bölgesinde yoğunlaşan topraksız tarım ve topraksız çilek yetiştiriciliği Antalya’da lider konumda devam etmektedir.

Antalya’nın öncü topraksız tarım üreticilerinden Ruby Tarım Akdeniz bölgesinin uygun iklim koşullarından yararlanarak, geniş bir alanda doğa dostu üretim gerçekleştirmektedir. Bu üretimin başlıca meyvesi olan çilek, büyük verim ve yıl boyunca yüksek miktarda hasat sunmaktadır.

Ruby Tarım TOPRAKSIZ ÇİLEK ÜRETİMİ NEDİR

Toprağa ihtiyaç duyulmadan, belirli materyallerle uygun üretim ortamı oluşturarak çileğe sadece besin ve su ile köklendirme yapılması topraksız çilek üretimi olarak tarif edilmektedir. Hidroponik kültürde yetiştirilen çilekler için besin solüsyonları ile gıda takviyeleri yapılmakta, böylelikle topraktan alınacak minerallere gereksinim kalmamaktadır.

Dikey ve yatay sistemler dahilinde yapılan topraksız çilek üretimi için Ruby Tarım, geliştirdiği sistemleri kullanmaktadır. Üretimler sürekli kontrol edilerek ve özel olarak ilgilenilerek gerçekleştirilmektedir.

Ruby Tarım TOPRAKSIZ ÇİLEK ÜRETİMİ FAYDALARI NELERDİR?

Topraksız tarım kültürünün faydaları oldukça geniş bir alana yayılsa da topraksız çilek yetiştiriciliği aynı faydalara sahip olmakla birlikte çok daha fazla verim sağlamaktadır. Tamamen doğanın yanında yer alacak topraksız üretim yöntemleri bir çağı atlatmakla kalmayıp modern üretim için de ön izleme oluşturur şekle dönüşmüştür. Giderek yaygınlaşan topraksız çilek yetiştiriciliği birçok yönden kazançları katlamaya da yardımcı olacak bir yöntemdir. Topraklı ve topraksız üretimin arasındaki temel farklara bakıldığında yeni nesil üretimin faydalarını anlamak daha kolay olacaktır.

TOPRAKLI VE TOPRAKSIZ ÇİLEK ÜRETİMİ ARASINDAKİ FARKLAR:

Topraklı tarım için harcanan işçilik, iş araçları, gıda takviyeleri ve ziraat ilaçlamaları gibi birçok ek gider bulunmaktadır. Topraksız tarım da ise; verimsiz araziler bile topraksız üretim için elverişli hale gelerek, işçilik ve iş makineleri gibi fazla maliyet gerektiren durumlar ortadan kalkmaktadır. Topraksız çilek yetiştiriciliği için bitkinin bulunduğu ortam ve materyal ile besin destekleri dışında yüksek maliyet içeren bir konu bulunmamaktadır.

Topraklı tarım ve topraksız tarım için kıyaslanabilecek en büyük fark da zaman faktörüdür. Topraklı tarım da çilek yetiştiriciliği yapıldığında toprağın havalandırılması ve nadasa bırakılması gibi işlemler zaman gerektirse de topraksız tarım da çilek yetiştiriciliği yaparken, toprakla ilgili bir durum söz konusu olmadığından zaman kaybı bulunmamaktadır. Üstelik toprak faktörü dahil edilmemesine rağmen topraksız çilek yetiştiriciliğinin verimi klasik tarıma göre 5 kat fazla sayılmaktadır.

Toprak için yapılacak işlemlerde gereken iş gücü her zaman fazladır. Tüm toprak süreçlerinde özel olarak ilgilenecek personele ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum ise; topraklı tarımın maliyetini arttırmakta ve dezavantaj oluşturmaktadır. Diğer açıdan hidroponik kültür de çilek üretimi yapılırsa, çok daha az iş gücüne ihtiyaç olacak ve bu bitki için gereken tüm elverişli ortamı sağlamaya yetecektir. İş gücü açısından en avantajlısı sürekli gelişip, teknolojiyle yenilenen topraksız tarım olarak öne çıkmaktadır.

Toprak içerisinde zararlı haşerat ve toprak kaynaklı hastalıklar klasik tarımın başlıca sorunları içerisinde yer almaktadır. Bu sorunlar için çeşitli ilaçlamalar veya toprak değişimi gibi çözümler tercih edilse de süreç için yeterli olmamaktadır. Topraksız tarım da ise; toprağa ihtiyaç duyulmadan bitki tüm ihtiyacını kökünde bulunan besin desteklerinden sağladığı için, toprak kaynaklı sorunlarla karşılaşma ihtimali bulunmamaktadır. Topraksız çilek üretiminde karşılaşılacak problemler; yetersiz besin, yanlış ortam veya iklimlendirme gibi durumlardır. Fakat çözümler topraklı tarım kadar maliyet gerektirmemektedir. Genel açıdan şunu söylemek de mümkündür; topraksız tarım için problemler de maliyetler de minimize edilmektedir.

Topraksız tarımda çilek üretimi yapılacaksa öncelikle ortamına dikkat edilmesi gerekmektedir. Topraklı tarım her ne kadar ışığı eşit alabilir ve geniş bir alanda doğru iklimle büyüyebilir görünse de topraksız tarım için doğru üretim sistemi yapıldığında bu şartlar sağlanmaktadır. Topraksız çilek yetiştiriciliği için özel olarak tasarlanan sistemlerden yararlanılabilir, aralarındaki boşluklar arttırılarak besin desteği ile eşit verime ulaşılabilir. Başta Antalya olmak üzere farklı birçok bölgede çilek yetiştiricilerinin kendilerine uygun sistemleri seçmeleri gerekmektedir. En sık tercih edilenlerden biri olan cocopeat blok ortamında çilek üretimi için ideal sistem de oluşturulmaktadır.

Bu türden farklara bakılarak topraksız (hidroponik) tarımın günümüzün en iyi seçeneklerinden olduğunu söylemek mümkündür. Topraksız çilek üretiminin faydaları her iki tarım türünün arasındaki farka göre anlaşılacak ve en kaliteli verim isteyen tarımcıların da tercihi olacaktır. Maliyet ve zaman açısından yüksek tasarruf oranı sağlamakla birlikte hem iş gücünü azaltacak hem de topraksız çilek üretiminde minimum sorun maksimum verimle büyük faydalar sağlayacaktır.

Topraksız çilek üretimi ile ilgili sorularınız ve talepleriniz için Ruby Tarım olarak sürekli destek sağlamaktayız. Bizimle iletişime geçerek topraksız tarım süreci hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sohbeti Aç
Whatsapp İletişim