Daha Fazla Bilgi Edinin Sıkça Sorulan Sorular

Gereksinime uygun çilek çeşidini seçerek işe başlamak en doğrusu olacaktır. Her çilek grubu içerisinde birbirinden farklı çeşitler bulunmaktadır ve bazıları yazın meyve veriş zamanına göre değişiklik göstermektedir. Bazı türler dondurulmaya, pişirilmeye uygunken; bazıları taze yenmeye veya devamlı, sürekli büyümeye uygundur.

Çilek fidesi satın alınırken dikkat edilmesi gereken nokta, dikimden hemen önce satın alınması gerektiğidir. Uzun süre tutulan çilek fidesi köklerinde deformasyonlar, kök düğümlenmeleri ve sağlıklarını kaybetmeleri gibi sorunlara rastlanmaktadır. Eğer tohum tercih ediliyorsa belli bir kıstası bulunmamaktadır.

Bulunduğunuz ortama ve sağlayacağınız yetiştirme materyaline göre çilek için üretim yerinin hazırlanması gerekmektedir. Eğer plastik kaplarda dikimi gerçekleştirilecekse, öncesinde sistemlerin oluşturulması yapılacak işlemler arasındadır. Aynı zamanda kullanılacak olan materyalin drenaj deliklerinin de olması avantajlıdır.

Çilek yetiştirirken toprak kullanılmadığı için, topraktan alınacak mineral ve elementler belli bir solüsyondan karşılanmalıdır. Bunun için bitkinin ihtiyacı olan tüm minerallerin bulunduğu bir besin desteği hazırlanıp, düzenli olarak köküne ulaşması sağlanmaktadır.

Topraklı üretime göre böcek ve hastalık oranı çok düşük olsa da topraksız çilek üretiminde düzenli kontrollerin yapılması gerekmektedir. Olası problemler için önlem alınabilir, var olan bir sorun da kısa zamanda çözüme kavuşturulmaktadır. Bu sebepten; sık sık çileklerin dikiminden büyüyüp hasadının oluşuna kadar kontrol edilmesi önem taşımaktadır.

Soru Sorun